O nas
SCCD, Międzynarodowe Centrum Kreatywnej Destrukcji im. Josepha Schumpetera, jest niezależnym ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, popularyzującym tematy ekonomiczne najwyższej wagi: demografia, innowacje, IT, globalizacja, ekonomia pracy, rynek energetyczny.
Jedyną niezmienną siłą w gospodarce, polityce i społeczeństwie, są ciągłe zmiany. Jednostka, firma, lub rząd, które nie będę gotowe dostosować się do tych zmian i nie będą wiedziały, jak te zmiany przygotować i wdrożyć, wcześniej czy później będą musiały upaść. By zapobiec takiemu obrotowi wydarzeń, nasi eksperci, w ramach SCCD, publikują, popularyzują i wypowiadają się na temat najważniejszych aspektów konkurencyjności w dzisiejszym bardzo zmiennym świecie. Jest to zgodne z myśleniem Josepha Schumpetera, inspiracji naszego think tanku i naszego podejścia do zmian i konkurencyjności.
- Kluczowa rola innowacyjności w dzisiejszej gospodarce„Innowacja” to obecnie jedno z najpopularniejszych słów wykorzystywanych do opisu projektów biznesowych, pozwalającego bogacić się jednostkom i społeczeństwom. Schumpeter uważał innowacyjność za jedną z najważniejszych cech przedsiębiorstwa chcącego utrzymać wysoką pozycje na rynku.
- Kreatywna destrukcja jako pozytywna siła zmianWymyślił pojęcie „kreatywnej destrukcji”. Jest to potężna i bezlitosna siła, która sprawia, że kapitalizm jest najefektywniejszym narzędziem bogacenia się społeczeństw. Ma charakter pozytywny i promuje konkurencję. Dzięki niej nawet duże firmy muszą cały czas dbać o poprawianie własnych produktów i usług, inaczej czeka je destrukcja lub ich miejsce zajmą mali, zwinni kreatywnie przedsiębiorcy.
- Przedsiębiorczość tworzy nową wartość i poprawia nasze życie„Kreatywna destrukcja” wyjaśnia naturę zmian i rozwoju gospodarczego. Odpowiada za to, że powstają start-upy, rozwijają się nowe technologie Kapitalizm niesamowitą zdolność do odradzania się, zmieniania się, transformacji, zawdzięcza przedsiębiorcom – jednostkom, które za pomocą innowacji zmieniają nasz świat.
- Jak jednostki firmy i rządy mogą rozkwitnąć w nowej gospodarce światowej
Joseph Schumpeter był jednym z najważniejszych myślicieli w historii, ekonomistą odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu. Schumpetera można nazwać prorokiem świata IT, Internetu, nowych technologii. O ile wiek XX zdominowała dyskusje o teoriach wielkich ekonomistów: Hayeka, Misesa, Friedmana, Stiglitza, Northa czy Keynesa o tyle XXI wieki będzie z pewnością wiekiem ekonomicznych rozważań Josepha Aloisa Schumpetera.
Zajmujemy się zarówno krajami rozwijającymi się, jak i rozwiniętymi gospodarczo. Nasi eksperci specjalizują się w ekonomii instytucjonalnej, przedsiębiorczości, zarządzaniu, demografii, sektorze energii, w doradztwie strategicznym, analizach ekonomicznych, jak i również w prognozach oddziaływania polityki publicznej na gospodarkę. Analizujemy także zachowania jednostek i sposoby, dzięki którym mogą one utrzymywać się na rynku. Godzimy warsztat analityczny i ciekawość naukową z obszernym doświadczeniem zdobytym na rynku. Wierzymy, że nowoczesne technologie, metodyki działania będą kluczem do dobrobytu społecznego, działając wespół z usuwaniem instytucjonanych i rynkowych barier. Jesteśmy zainteresowani naukami społecznymi ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii, demografii, nauk o zarządzaniu, oraz IT.
Zespół SCCD
Sergiusz Prokurat
Prezes Centrum Schumpetera. Doktor nauk ekonomicznych, historyk, absolwent studiów MBA w Wiener Insititut (Austria/Polska). Wykładowca Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej w Polsce oraz Universidad de Granada i Universidad de Jaume I w Hiszpanii, zajmujący się naukami ekonomicznymi i praktycznymi metodami zarządzania. Autor bestsellerowej książki „Work 2.0: Nowhere to Hide”, oraz książki „Niezwykłe początki znanych firm”. Dyrektor think-tanku CSPA. Konsultant biznesowy. Sergiusz ma na koncie współpracę z Citibank, PWC, KPMG, Accenture, A.T.Kearney, Capgemini, IBM, Ernst&Young. Ekspert z zarządzania projektami i IT. Posiada certyfikaty: PMP, ITIL, PRINCE2, MOR, Six Sigma Black Belt. Jego artykuły oraz opinie pojawiały się w „The Hill”, „The Journal”, „America Latina Business Review”, „Warsaw Business Journal”, „The Observer”, i „Harvard Business Review”, oraz wielu czołowych mediach w Polsce (m.in. „Wprost”, Dziennik Gazeta Prawna”). Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Posługuje się angielskim, hiszpańskim, polskim, indonezyjskim oraz malezyjskim.
Jan Fabisiak
Dyrektor Generalny Centrum Schumpetera. Mieszka i pracuje głównie w Mexico City. Polski ekonomista, bloger, autor akademicki, dziennikarz, mówca i myśliciel, Jan jest również twórcą bloga Human Capitalism. Oprócz działalności w Centrum Schumpetera, Jan Fabisiak prowadzi swoją firmę w Meksyku i jest członkiem założycielem Meksykańsko-Polskiej Izby Gospodarczej. Ojczystymi językami Jana są angielski i polski, posługuje się on także językiem hiszpańskim na poziomie ojczystym. Jan Fabisiak posiada dwa tytuły magistra Finansów i Stosunków Międzynarodowych, uzyskanych podczas studiów w Szkole Głównej Handlowej. W jego dorobku akademickim znajdują się także studia MBA w Meksyku i liczne certyfikaty profesjonalne. Jan jest również autorem wielu publikacji akademickich i artykułów w prasie międzynarodowej. Posiada on także doświadczenie współpracy ze światem korporacyjnym, między innymi z Citibank, UBS, Alior Bank, oraz licznymi firmami konsultingowymi.
Tomek Mazur
Informatyk Centrum Schumpetera. Expert z zakresu IT oraz projektowania platform internetowych opartych na WordPress i Joomla.
Kamila Lorentowicz
Project Manager. Absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku pedagogika w zakresie edukacji dorosłych. Z zawodu technik ekonomista. Jej zainteresowania to są to: medycyna, sport- głównie pływanie, siatkówka; kulinaria; podróże. Prowadzi firmę w Łodzi. Posługuje się językiem angielskim, polskim i rosyjskim.
Adrianna Filipiak
Koordynator SCCD na Polskę. Absolwentka studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Zarządzanie, studentka Studiów amerykanistycznych na tej samej uczelni. Jej zainteresowania krążą wokół zagadnień związanych z biznesem międzynarodowym, ekonomią międzynarodową, jak również gospodarkami państw azjatyckich. Posługuje się językami: angielskim, japońskim i chińskim. W wolnym czasie czyta, pisze, podróżuje.