Palenie w trakcie ciąży a zespół Tourette’a

Badania opublikowane we wrześniowym numerze „Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry” wykazują związek pomiędzy palącą w trakcie ciąży matką a wzrostem ryzyka zachorowania dziecka na zespół Tourette’a i inne zaburzenia tikowe.

Palenie podczas ciąży było dotychczas kojarzone z występowaniem kilku objawów behawioralnych u dzieci, włączając ich trudności neuropsychiatryczne, takie jak przewlekłe zaburzenia tikowe, a także deficyt i zaburzenia uwagi czy nadpobudliwość. Okazuje się, że związek pomiędzy palącą w trakcie ciąży matką a występowaniem tych zaburzeń nie został dotychczas w pełni wyjaśniony.

Doktor Dorothy Grice, profesor na Icahn School of Medicine w Nowym Jorku zauważa, że:

Identyfikacja przyczyn środowiskowych, wywołujących chroniczne zaburzenia tikowe oraz powiązane z nimi inne dolegliwości psychiatryczne jest niezwykle ważna, bowiem poznanie czynników ryzyka sprawi, że będzie można rozwinąć bardziej efektywne strategie zapobiegawcze.

Dotychczas uważano, że paląca matka to przyczyna stojąca za przedwczesnym porodem lub zbyt niską wagą narodzonego dziecka, które w rezultacie mogą również prowadzić do problemów behawioralnych w przyszłości. Palenie rodziców jest również silnie związane z niższym statusem społeczno-ekonomicznym dziecka i wzrostem ryzyka nadużywania przez niego alkoholu i innych szkodliwych substancji w przyszłości, a te czynniki w rezultacie prowadzą do kolejnych zaburzeń behawioralnych u dziecka.

Palenie matki przyczyną zaburzeń behawioralnych u dziecka?

Click To Tweet

Wracając jednak do relacji między palącą w trakcie ciąży kobietą a wystąpieniem zaburzeń tikowych u dziecka naukowcy odkryli, że w istocie matki palące 10 i więcej papierosów dziennie powodowały wzrost ryzyka wystąpienia powyższych schorzeń aż do 66%. Następnym krokiem dla naukowców będzie zatem zrozumienie w jaki sposób czynniki środowiskowe, takie jak na przykład palenie wywierają wpływ na wzrost opisywanego ryzyka. To bowiem otworzy naukowcom okno na mechanizmy biologiczne, które leżą u podstaw tego uwarunkowania.

Z czasem dowiadujemy się coraz więcej na temat neurobiologicznych ścieżek, które prowadzą do konkretnych zaburzeń w mózgu człowieka. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do opracowania konkretnych i bardziej ukierunkowanych metod leczenia – dodaje doktor Grice.

Badanie pokazuje jak istotną rolę w kształtowaniu się dziecka odgrywa paląca w trakcie ciąży matka. Wzrost ryzyka wystąpienia chronicznych zaburzeń jest ogromny. Ponadto palenie w trakcie ciąży poprzez ekspozycję płodu na nikotynę może wywoływać również inne, nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka. Dlatego też niezwykle ważny w zapobieganiu temu procesowi jest aspekt edukacyjny kobiet, które sięgając po papierosy powinny zdawać sobie sprawę, że mogą trwale i niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i życie swoich dzieci.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160907081926.htm

Photo vredit: Mason Bryant, Flickr

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *