Urządzenie do rozpoznawania myśli

Wydawać by się mogło, że urządzenie, które zna nasze wspomnienia istnieje tylko w filmach science fiction. Jednak przeprowadzone badania pokazują, że całkiem precyzyjnie można nakreślić myśli badanej osoby wprost przez skanowanie mózgu. Jest to pomocne naukowcom do zrozumienia sposobu funkcjonowania pamięci w naszych mózgach i może to być pierwszy krok do futurystycznej zdolności czytania w umysłach.

Badacze z University of Oregon podłączyli grupę uczestników do rezonansu magnetycznego, a następnie podczas pokazywania im serii zdjęć przedstawiających ludzkie twarze, śledzili aktywność mózgu. Potem numerycznie kodowali wskaźnik aktywności mózgu w oparciu o charakterystyki pokazywanych twarzy. Ta część eksperymentu odpowiadała za proces uczenia maszyn i mierzenia w jaki sposób mózg rejestruje nowe twarze.

Następnie każdemu uczestnikowi badania, wciąż podpiętemu do rezonansu, pokazywano zdjęcie nowej twarzy. Wykorzystując zdobyte obserwacje, badacze zaprogramowali komputer do rekonstruowania twarzy na podstawie aktywności mózgu każdego uczestnika. Naukowcy ustalili dokładność komputera poprzez pokazywanie nowej grupie osób oryginalnych zdjęć i zdjęć naszkicowanych przez maszynę, a następnie zadając pytania o ich porównanie typu: „Czy to kobieta, czy mężczyzna?”, „Czy twarz jest jasna, czy ciemna?”. Odpowiedzi uczestników były spójne co do obu zdjęć. W nowych szkicach komputer odzwierciedlał twarz przetworzoną z wcześniejszego etapu.

W kolejnym kroku uczestnikom pokazywano dwa zdjęcia twarzy na raz i proszono o wskazanie, który bardziej odpowiada obrazowi zapamiętanemu przez nich wcześniej. Program odczytywał aktywność ich mózgu próbując odtworzyć twarz, która zapadła im w pamięć. Końcowe wyniki były mniej precyzyjne niż pierwszy eksperyment, jednak naukowcy zmierzyli i porównali wartość pikseli odtworzonego zdjęcia komputera z oryginalnym zdjęciem. Okazało się, że to pierwsze było bardziej trafne w 54% przypadków.

OTC – zdjęcia z komputera wytworzone w czasie, gdy uczestnicy obserwowali oryginalne zdjęcia

ANG – zdjęcia pokazujące rekonstrukcję z pamięci

„Nasze badania są dowodem na to, że wzór działania mózgu może być przekładany na wizualizację poszczególnych twarzy, ale dokładność naszej metody nie jest wystarczająco duża, aby mieć pewność co do każdej wizualizacji” – mówi Brice Kuhl, jeden z badaczy. Kuhl i Hongmi Lee powiedzieli, że badania ujawniły warte uwagi informacje na temat działania ludzkiej pamięci. „Wiemy, że dany region mózgu aktywuje się, gdy ludzie pamiętają o czymś, jednak było wiele wątpliwości dlaczego coś na się przypomina” – dodaje Kuhl – „Naszym głównym odkryciem był model aktywności, do którego ten region mózgu dostarcza informacje o tym, co ludzie pamiętają.

Głębsze zrozumienie połączenia mózgu z pamięcią może być pomocne do badania choroby Alzheimer’a lub innych zaburzeń pamięci.

Jednak co z aspektem czytania w umysłach i  pomysłem na maszynę pokazującą zapamiętane obrazy w naszych pamięciach? Kuhl i Lee są niechętni do nazwania ich eksperymentu prawdziwie czytającym w myślach.

„Oczywiście uważamy, że byłoby to ekscytujące zobaczyć w naszej rzeczywistości maszyny uwiecznione jak dotąd tylko w filmach science fiction.” – mówi Kuhl – „Jednak my pozostawimy to innym, którzy chcą rozwinąć sposoby wykorzystania naszej metody do innych celów.”

Źródło: www.washingtonpost.com, This new device can visualize your thoughts (sort of), June 29

Zdjęcie: http://pl.freeimages.com/photo/face-skeptical-1527130

Powiązane wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *